Norka dziko żyjąca

Norką dziko żyjącą w Polsce jest norka amerykańska. Norka europejska, która dawniej zamieszkiwała całą Europę, została wytępiona na jej terenie jeszcze przed sprowadzeniem norki amerykańskiej. W Polsce ostatni odnotowany przypadek wystąpienia norki europejskiej miał miejsce na Warmii w 1926 roku.

Dzikie populacje norki amerykańskiej, które zastąpiły miejsce europejskiej, zapoczątkowało wypuszczenie ich w latach 50. XX wieku na terenach Zwiazku Radzieckiego. Stamtąd norki zawędrowały do Islandii, krajów skandynawskich, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, Niemiec, a także Polski.

To gatunek ssaka drapieżnego, który jest zręcznym myśliwym, jednak najchętniej żywi się najsłabszymi, chorymi osobnikami. Pełni rolę czynnika sanitarnego. Nie przyczynił się więc dotąd do gwałtownego spadku populacji żadnego rodzimego gatunku.

Norka dziko żyjąca prowadzi samotniczy tryb życia. Jest aktywna w nocy i o zmierzchu, całe dnie przebywając w długich norach ziemnych. Jej populacja w środowisku przyrodniczym Polski jest trwała i stabilna, nie wpływa destrukcyjnie na inne gatunki. Nawet w przypadku gwałtownych spadków pogłowia, wraca ona do wcześniejszej liczebności.

 

 

Copyright enorka.info 2017