Norki także są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury, bardzo często tracą wówczas apetyt. W konsekwencji zwierzęta wolniej rosną, co z kolei przekłada się na zmniejszenie rozmiaru ich futra i gorszą jakość okrywy włosowej. To może skutkować później spadkiem ceny aukcyjnej.

Z upałami trudniej radzą sobie duże samce ciemnej odmiany. Norki poddane działaniu wysokiej temperatury tracą apetyt, są osłabione i ospałe. Przegrzanie może doprowadzić nawet do obrzęku mózgu i płuc a także zwyrodnienia mięśnia sercowego. Niekiedy chore zwierzę zapada w śpiączkę, a utrzymujący się stan przegrzania powoduje zgon. 

Jakie czynności zatem należy podejmować w fermie, żeby zminimalizować ryzyko zgonu norek w czasie upałów? Jak się okazuje, jest kilka sprawdzonych sposobów.

Przy długotrwałym występowaniu wysokich temperatur wzrasta pragnienie, dlatego należy zapewnić zwierzętom stały dostęp do świeżej wody. W tym kontekście zalecane jest częstsze kontrolowanie stanu linii pojenia, aby wyeliminować ryzyko wystąpienia awarii. Należy także pamiętać o tym, by woda podawana norkom była wolna od wszelkiego rodzaju bakterii, dlatego warto wzbogacać ją o środki oparte na bazie dwutlenku chloru, czy nadtlenku wodoru.

Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie do fermy systemu schładzania w postaci zraszania przestrzeni wodą, rozpylaną pod wysokim ciśnieniem. Większa część wytworzonej wówczas mgiełki odparowuje w powietrzu, dzięki czemu podnosi się wilgotność, a przy tym obniża temperatura powietrza. Należy jednak pamiętać, że wilgoć połączona z materią organiczną, jaką jest obornik, sprzyja rozwojowi much. Stosując powyższe metody schładzania ferm nie wolno więc zapomnieć o profilaktyce przeciw tym owadom.

Jak wiadomo, wysokie temperatury powodują, że norki stają się ospałe, dlatego by nie pozwolić im zasnąć, warto kilka razy na dobę stukać o siatki przechodząc przez pawilony. Takie zabiegi podnoszą ich aktywność, a dodatkowo wpływają na ukrwienie i dotlenienie mózgu. Fermy, których pawilony pokryte są jasną blachą falistą, wprawdzie są mniej podatne na szkodliwe działanie promieni słonecznych, jednak warto wykonać dodatkowe białkowanie świetlików.

Przy wysokiej temperaturze karma szybciej się psuje. Można temu zapobiec czyszcząc siatki z wszelkich pozostałości jedzenia.

Oprócz tego w czasie upałów warto karmić norki częściej, lecz mniejszymi porcjami w ciągu dnia. Natomiast wieczorem i w nocy, gdy temperatura jest niższa i norki są bardziej aktywne, można zwiększyć dawki pokarmu, bo wówczas zwierzęta mają większy apetyt.

Trzeba też pamiętać o myciu karmiaków po każdorazowym użytkowaniu, a silosów paszowych po ich opróżnieniu. Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na płyny w czasie upałów, warto również do karmy dodawać wodę, dzięki czemu tak szybko nie wysycha.

Ponadto podczas upałów w żywieniu norek zaleca się podawać zwierzętom witaminę C w ilości uzgodnionej z lekarzem weterynarii.

 

 

Copyright enorka.info 2017